Štěkře leží v překrásném klidném místě zvaném Kouty, asi 2 km pěšky od Zlaté koruny, mezi Věncovou horou a údolím řeky Vltavy.
Kouty naleznete kousek od hlavní silnice na Český krumlov a přesto mimo běžný cestovní ruch. Regionem prochází turistické stezky směrem na Zlatou Korunu, Dolní Třebonín a vltavské údolí, a cyklotrasa z Českých Budějovic do Českého Krumlova.
Název obce Štěkře, je odvozen od německého příjmení Štekr (dřevorubec), jednalo o tedy o “Štekrovu ves”.
Nejvýznamější památkou celostátního významu je bývalý dvorec čp.1 – mohutná renesanční stavba,označovaná též jako tvrz, s přilehlými hospodářskými budovami. První písemná zmínka z roku 1336 uvádí majitele tvrze a vsi Štěkře pana Menharta ze Štěkře. 1339 je uváděn Vernéř ze Štěkře a 1381 – 1386 pak pan Bernard, se znamením vidlice ve znaku. Další zmínka je až z roku 1444, kdy Štěkře patřila panu Olbranu ze Štěkře. V roce 1459 tehdejší majitel Mikuláš z Holtova prodal dvůr s tvrzí panu Linhartovi za 45 kop grošů a dvě kopy ročního platu. Další záznamy až z 18 století uvádí za majitele tvrze rod Kalkušů, po něm roku 1956 už nastoupilo slavné JZD. V současné době provádí rekonstrukci objektů potomek bývalých majitelů pan Jan Kalkuš, kterému byl majetek navrácen v restituci.
Za zmínku dále stojí stavení čp.9 se štítem s kapličkovou nikou a na střeše umístěnou zvoničkou, čp. 8 s dochovanou přízemní sýpkou a čp.4, kde býval do roku 1938 hostinec “U Talianů“.
Na křižovatce na konci vsi stojí pozdně gotická boží muka z druhé poloviny 16. století. Na točeném sloupku je umístěná trojboká hlavice s motivy oslích uší.
foto ©2016 St.